Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Cholestaza ciążowa w drugiej ciąży

   Jestem matką zdrowego 4 latka. W pierwszej ciąży w 34 tygodniu trafiłam do szpitala z cholestazą ciężarnych. W 37 tygodniu ciąży wywołano u mnie poród. Nie wiem, czy mogę mieć drugie dziecko i czy ta choroba może się powtorzyć i jakie mogą być tego konsekwencje? Czy jest możliwość zminimalizowania wystąpienia ponownie tej choroby?
   Wewnatrzwatrobowa cholestaza ciężarnych jest schorzeniem występującym tylko w ciąży, ale podobne objawy mogą pojawić się u kobiet przyjmujących doustne preparaty antykoncepcyjne. Jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, dziedziczy się jako cecha dominująca autosomalna. Ma skłonność do nawrotów. Pojawia się około 30 tygodnia ciąży. W kolejnych ciążach zwykle pojawia się wcześniej i ma większe nasilenie, ale może być różnie. Nie można pojawieniu się jej zapobiec. Pomocne w zmniejszeniu dolegliwości będzie wczesne jej rozpoznanie i podawanie leków osłaniających komórkę wątrobową, witamin oraz leków zwiększających wydalanie żółci oraz zmniejszających wchłanianie i wytwarzanie cholesterolu. W przypadku cholestazy ciężarnych konieczne jest monitorowanie stanu dziecka ponieważ często dochodzi do przedwczesnego starzenia się łożyska. Być może więc dzięki właściwej opiece i decyzji lekarza o indukcji porodu w 37 tygodniu ciąży ma pani zdrowe dziecko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl