Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Cholestaza ciężarnych

   W 24 tyg. stwierdzono u mnie cholestazę, czyli nie śpię już prawie 7 tygodni z powodu strasznego świądu skóry. Termin porodu na 22 maja. Wizja swędzenia doprowadza mnie do rozpaczy. Już w tej chwili jestem znerwicowana. Jaki wpływ ma na płód ta choroba? Jak można mi pomóc? Czy mogę brać jakieś leki np. Essenciale forte? Lekarze proponują wcześniejsze rozwiązanie. Bardzo się tego boję.
   Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych jest schorzeniem rozwijającynm się na podłożu genetycznym. Dziedziczy się jako cecha dominująca autosomalna. Charakteryzuje się zastojem żółci w drogach wyprowadzających żółć. Rozpoczyna się około 30 tygodnia ciąży, objawy cofają się po porodzie. Świąd skóry jest jednym z najczęściej występujących objawów, przy czym jest bardzo uciążliwy. W cholestazie może dojść do przewlekłej niewydolności łożyska i kwasicy metabolicznej, a więć znacznego pogorszenia warunków dla rozwijającego się płodu. U pani objawy cholestazy cofną się całkowicie. Natomiast stan dziecka należy monitorować, to znaczy zwrócić uwagę i liczyć liczbę ruchów dziecka, wykonywać badania kardiotokograficzne oraz ocenę, jak czuje się dziecko podczas badania USG. W zależności od tego, jak czuje i rozwija się dziecko podejmuje się decyzję dotyczącą terminu zakończenia ciąży. Najczęściej jest to przed terminem wyznaczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki. Może Pani stosować Essentiale forte.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl