Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Różyczka a ciąża

   Pracuję jako nauczyciel w przedszkolu i wkrótce planujemy z mężem dziecko. Moja mama i ja też nie pamiętam, bym chorowała na różyczkę. Ponieważ wiem, że z wyników krwi można uzyskać informacje o przebytej chorobie bądź nie (podobno różyczka może być też utajona), moje pytania są następujące: 1. Czy tylko od lekarza ginekologa mogę uzyskać skierowanie na takie badanie czy może od rodzinnego? 2. Czy w każdym ośrodku zdrowia zrobią mi te wyniki z krwi? 3. Czy to prawda, że jeżeli zaszczepię się od różyczki, to w ciągu pół roku nie mogę zajść w ciążę?
   Teoretycznie każdy lekarz może wystawić Pani skierowanie na badanie przeciwciał. Skoro jednak planuje Pani ciążę, to może najlepiej zgłosić się do ginekologa i opowiedzieć o swoich planach oraz obawach. Może zdecyduje, że warto przeprowadzić jeszcze jakieś badania. O to, czy wykonuje się jakiekolwiek badania należy pytać bezpośrednio w danym ośrodku. Badanie przeciwciał nie jest powszechnie wykonywanym badaniem rutynowym. W ciągu pół roku po szczepieniu przeciwko różyczce kobieta nie powinna zachodzić w ciążę.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl