Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Jakie badania w ciąży?

   Jestem w 18. tygodniu ciaży. Chciałabym sie dowiedzieć, jak wygląda comiesięczna wizyta u ginekologa, gdyż moja pani doktor oprocz sprawdzenia morfologii i ogólnego badania moczu nie bada mnie. Czy jest możliwa zmiana lekarza w tym okresie ciaży? Niepokoją mnie także zawroty głowy i bóle głowy. Moja praca jest stojąca (jestem 9 godz. na nogach), lecz niestety lekarz nie chce mi dać zwolnienia, gdyż mówi, że to normalne. Czy tak jest naprawdę? Co powinnam zrobić? uwazam ze moj tryb pracy nie jest dla mnie zbytio wskazany
   Badania kobiety w ciąży obejmuje: zebranie wywiadu, zbadanie, zmierzenie ciśnienia, zważenie, sprawdzenie wyników badań zleconych na poprzedniej wizycie, skierowanie na kolejne badania. O istniejących dolegliwościach pacjentka powinna rozmawiać z lekarzem podczas wizyty. Zwolnienie lekarskie wydaje się w przypadku choroby lub rehabilitacji. Jeżeli kobieta w ciąży jest zatrudniona na stanowisku, na którym nie powinny pracować kobiety w ciąży, zakład pracy ma obowiązek przenieść ją na inne stanowisko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl