Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Antykoncepcja hormonalna a ochrona układu żylnego

   Mam 26 lat. Od 3 miesięcy zażywam Harmonet. Wiem, że antykoncepcja hormonalna ma negatywny wpływ na układ żylny, czego się właśnie obawiam - a najbardziej zakrzepicy. Czy w związku z tym warto razem z Harmonetem profilaktycznie zażywać leki typu Troxerutin, Detralex bądź Aspirin Protect? Czy takied działanie ma sens? Czy pomoże zniwelować negatywny wpływ hormonów na żyły? Czy zminimalizuje ryzyko wystąpienia zakrzepicy? Jeśli tak, to który lek będzie najbardziej odpowiedni? Czy nie osłabi on działania antykoncepcyjnego Harmonetu? Jak długo go stosować i co jaki czas robić przerwy i na jak długo?
   Wymienione przez Panią leki nieco zmniejszają ryzyko zakrzepicy w ogóle, być może również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ale to zagadnienie nie było jak dotychczas przedmiotem badań i nie wiadomo, czy tak jest rzeczywiście. Dlatego nie wiem, czy przyjmowanie leków ma sens i czy zmniejszy ryzyko zakrzepicy w związku ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Nikt nie zaleca stosowania tych leków u kobiet przyjmujących tabletki bez wyraźnych wskazań. Nie są one wolne od działań niekorzystnych. Ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi jest tak, że jeżeli jest jakiekolwiek ryzyko wystąpienia tych powikłań stosowanie antykoncepcji jest bezwzględnie przeciwwskazane. Natomiast powyższe leki na pewno nie osłabiają działania antykoncepcyjnego Harmonetu.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl