Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Endometrioza?

   Od wielu już lat cierpię (a mam już 44 lata) na trudne do zdiagnozowania bóle w dole brzucha( miednica mniejsza). Zrobiłam chyba już wszystkie możliwe badania (kolonoskopię, gastroskopię, przeróżne typy usg, markery nowotworowe jajnika, tomografię, badania hormonalne na ew. menopauzę itd. itp.). I w zasadzie nic. W końcu doszłam do wniosku, że przyczyną moich koszmarnych dolegliwości (w połowie cyklu najcześciej) może być endometrioza, zwłaszcza, że przeszłam 16 lat temu cięcie cesarskie (absolutnie nie na życzenie!). Udałam się zatem do kolejnego lekarza ginekologa, tym razem fachowca od tejże przypadłości. Ten mnie zbadał i orzekł, że endometrioza jest z pewnością, a w moim wieku nie leczy się tego schorzenia, a usuwa się macicę, jak zrozumiałam, także z przydatkami. Decyzji, rzecz jasna, nie muszę podejmować natychmiast, zwłaszcza że najpierw mam zrobić kolejną abrazję(ostatnia 2 lata temu). Mimo to poczułam się koszmarnie. Zdaję sobie bowiem sprawę, że zabieg usunięcia całego narządu rodnego spowoduje nadejście z dnia na dzień menopauzy i związanych z nią dolegliwości. Nie wiem, co mam robić dalej. Zdecydować się na łyżeczkowanie? I znowu szukać nowych lekarzy i cudownych leków? Czy może przestać się oszukiwać, że jeszcze mogę uratować swoją kobiecość i ratowac swoje życie? Bardzo zależy mi na jakiejś radzie. Proszę zatem o niepomijanie mojego listu. Pozdrowienia.
   Endometriozę można rozpoznać jedynie w badaniu histopatologicznym. Na podstawie badania ginekologiczne czy tez ultrasonograficznego można jedynie podejrzewać istnienie endometriozy. Postępowanie w przypadku endometriozy uzależnione jest od jej lokalizacj, dolegliwości jakie daje, rozległości zmian. Rozległość działań jest duża, od stosowania tabletek antykoncepcyjnych (w celach terapeutycznych) do leczenia operacyjnego, którego rozległość też jest bardzo różna. Rad


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl