Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Brak pękania pęcherzyka Graafa

   Lekarz stwierdził u mnie zespół niepękającego jajeczka. Brałam leki, dostałam okres, ale po kuracji znów nie mam miesiączki i boli mnie jajnik. Jakie są skutki i przyczyny oraz leczenie tego zaburzenia.
   Brak pękania pęcherzyka Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa, skutkuje brakiem owulacji. Dalszy wzrost pęcherzyka i powiekszenie jego objętości może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania, dolegliwości bólowych związanych z możliwością pęknięcia już dużego pęcherzyka, który w obrazie ultrasonograficznym wygląda jak torbiel. Zmiana powyższa jest zmianą funkcjonalną i po miesiączce znika. Przyczynami niepękania może być albo budowa jajnika, albo zaburzenia hormonalne. Najczęściej brak pękania nie powtarza się w każdym cyklu. Nie jest to zaburzenie, które można w sposób trwały wyleczyć. Leczenie jest indywidualnie zależne, bierze się pod uwagę aktualne plany prokreacyjne kobiety.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl