Wzdęcia

   Typowe dla okresu ciąży, raczej trudne do uniknięcia. Z powodu zmian hormonalnych Twojego organizmu spowolnione zostają procesy trawienne. Przez co perystaltyka jelit nie działa tak jak dotychczas. Teraz musisz uważać na dietę, jaką stosujesz, bo to od niej zależeć będzie czy wzdęcia będą Ci dokuczać okazjonalnie czy też przez cały okres ciąży. Unikaj potraw ciężkostrawnych, napojów gazowanych i produktów wzdymających. Zadbaj, aby w Twoim menu znalazło się miejsce dla kefirów i jogurtów.

Specjalista odpowiada

Wirus HPV - badania

   Po badaniu cytologicznym okazało się, że mogę mieć wirusa HPV. Mój lekarz powiedział, że powinnam zrobić dalsze badania, ale już na własną rękę. W międzyczasie pobrano mi wycinek. Wg. lekarza potwierdziło ono zapalenie wirusowe, ale nie było to komleksowe badanie, bo nie pobrano wyskobin. Ponownie kazano mi szukać sobie gabinetu, który zdiagnozuje ten wius. Dlaczego tak jest, że muszę sama szukać? Dlaczego nie zostałam skierowana do specjalistycznego gabinetu, który takie badanie powienien wykonać? Czy to nie jest obowiązkiem mojego lekarza i czy to badanie nie jest refundowane z NFZ?Tak jest głośno o wirsie HPV a jednak pozostawione jesteśmy same sobie?!
   Badania wirusologiczne, o których wspomniał lekarz to badania potwierdzające infekcję wirusową i wskazujące jaki jest typ wirusa. O tyle może mieć to znaczenie, że badanie to rozpoznaje typy onkogenne. Jeśli jest typ onkogenny, to obowiązuje bardzo ścisła kontrola cytologiczna (kolposkopowa), jeśli nie jest to typ onkogenny, to rutynowa kontrola cytologiczna. Wirusy nieonkogenne najczęściej po pewnym czasie ulegają samoeliminacji. Badania wirusologiczne nie są refundowane przez NFZ, a dlaczego tak tak jest proszę pytać w NFZ. Nie ma Pani obowiązku wykonywania badania wirusologicznego, z punktu widzenia leczenia nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ nie ma skutecznego leczenia przeciwko HPV. Pani lekarz prowadzący powiedział o możliwości przeprowadzenia takich badań, gdyby o nich nie powiedział, a badania są wykonywane, wiele kobiet miałoby do niego pretensje. Do Pani należy decyzja co do ich przeprowadzenia.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl