Wzdęcia

   Typowe dla okresu ciąży, raczej trudne do uniknięcia. Z powodu zmian hormonalnych Twojego organizmu spowolnione zostają procesy trawienne. Przez co perystaltyka jelit nie działa tak jak dotychczas. Teraz musisz uważać na dietę, jaką stosujesz, bo to od niej zależeć będzie czy wzdęcia będą Ci dokuczać okazjonalnie czy też przez cały okres ciąży. Unikaj potraw ciężkostrawnych, napojów gazowanych i produktów wzdymających. Zadbaj, aby w Twoim menu znalazło się miejsce dla kefirów i jogurtów.

Specjalista odpowiada

Dziecko mało waży

   Jestem w 33. tygodniu ciązy, termin porodu - 27 maja, a moje malenstwo waży zaledwie 1600 gram (dziecko w ciagu 2 miesiecy przytylo tylko 1 kg). Ja przytylam ok. 10 kg, ale boję się, że dziecko jest za malutkie. Proszę udzielić mi rady, co mam zrobić, żeby dzidzia była wieksza.
   Średnia masa dziecka w 33. tygodniu ciąży wynosi około 2000 g. Przyczyn mniejszej masy urodzeniowej może być kilka, na przykład: czynniki konstytucjonalne (rodzice drobnej budowy ciała), ciąża młodsza niż wynika to z daty ostatniej miesiączki, hypotrofia płodu związna z chorobami matki lub zaburzeniami krążenia łożyskowego albo niewydolnością łożyska. Nie można też wykluczyć błędu pomiaru osoby wykonującej USG. Postępowanie uzależnione jest od przyczyny. Radzę więc skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl