Wzdęcia

   Typowe dla okresu ciąży, raczej trudne do uniknięcia. Z powodu zmian hormonalnych Twojego organizmu spowolnione zostają procesy trawienne. Przez co perystaltyka jelit nie działa tak jak dotychczas. Teraz musisz uważać na dietę, jaką stosujesz, bo to od niej zależeć będzie czy wzdęcia będą Ci dokuczać okazjonalnie czy też przez cały okres ciąży. Unikaj potraw ciężkostrawnych, napojów gazowanych i produktów wzdymających. Zadbaj, aby w Twoim menu znalazło się miejsce dla kefirów i jogurtów.

Specjalista odpowiada

Rozszczep spojenia łonowego.

   Jak można zdiagnozować rozszczep spojenia łonowego?. Jestem w 34. tygodniu ciąży i od kilku dni podczas chodzenia, zmiany pozycji, podnoszenia nogi w celu założenia skarpetki, odczuwam ból w okolicy spojenia łonowego. Mój lekarz zasugerował, że może to być rozszczep i zalecił osteogel. Co to jest rozszczep spojenia łonowego, jak go zdiagnozować, jaki wpływ będzie miał na poród i czy pozostaną skutki uboczne po porodzie? Martwię się, że to coś poważnego. Proszę o wyczerpującą odpowiedź. Dziękuję.
   Chyba chodzi o rozejście spojenia łonowego, które spowodowane jest rozsunięciem gałęzi kości łonowych. Rozpoznawane jest w podczas badania palpacyjnego. Postępowanie w przypadku rozejścia spojenia łonowego zależne jest od stopnia tego rozejścia. Cofa się po porodzie. O sposobie ukończenia ciąży i porodu decyduje lekarz w zależności od nasilenia dolegliwości i stopnia rozejścia.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl