Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Szew na szyjce macicy

   Mam 31 lat i za sobą dwa poronienia (7 i 19 tydzień). Lekarz na wizycie powiedział mi, że w następnej ciąży trzeba będzie założyć szew na szyjkę. Proszę odpowiedzieć na pytanie, jakie ryzyko wiąże się z tym zabiegiem, czy jest on przeprowadzany w narkozie i jakie mam szanse na kolejną "zdrową" ciążę.
   Z zabiegiem założenia szwu na szyjkę związane jest ryzyko następujących powikłań: brak skuteczności - szew spełźnie, skurcze macicy, krwawienie, przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego. Jeśli natomiast szew nie zostanie założony, to istnieje znacznie większe ryzyko, że kolejna ciąża zakończy się poronieniem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i daje szansę nie na "zdrową" ciążę, a na zdrowe dziecko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl