Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Poród a zapalenie pęcherza

   Częste i bolesne zapalenia pęcherza (krew w moczu) zmusiły mnie do wizyty u urologa, który stwierdził, ża za każdym razem, kiedy zapalenie bedzie miało miejsce, niezbędne będą antybiotyki. Planuję ciążę i boję się, że przy porodzie naturalnym zapalenie będzie nieuniknione. Czy ewentualne zażycie antybiotyków w procesie leczenia zapalenia po porodzie jest wskazane? Zamierzam karmić piersią, czy dziecku coś może grozić?
   Nie wiadomo, czy zachoruje Pani na zapalenie pęcherza moczowego w ciąży lub w połogu. Należy robić wszystko, żeby do tego nie doszło (skuteczne wyleczenie kolejnej infekcji, stosowanie profilaktyczne leków, stosowanie ziołowych środków odkażających mocz, częste oddawanie moczu, picie około 1500-2000 litrów płynów dziennie). Może lekarz urolog będzie miał dla Pani jeszcze jakieś zalecenia zapobiegające nawrotom zakażenia, warto zapytać. W czasie ciąży powinna Pani powiedzieć zarówno lekarzowi prowadzącemu jak i lekarzom opiekującynm się Panią w szpitalu o skłonności do zapaleń pęcherza. Ma to dla Pani znaczenie, ponieważ zwraca uwagę na konieczność wykonywania badań, tak aby ewentualne zakażenie wychwycić już na początku. Poza tym, gdyby była konieczność założenia cewnika do pęcherza moczowego stosuje się nieco inną procedurę. Co zaś się tyczy leczenia, to u kobiety, która jest w ciąży lub karmi dziecko stosuje sie tylko takie leki, w tym antybiotyki, które są zarejestrowane do podawania w tym czasie, to znaczy nie mają niekorzystnego wpływu na dziecko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl