Rozstępy

   Ich pojawieniu się sprzyja szybki przyrost masy ciała. A tak poza tym normalne jest to, że rosnące w Twoim brzuchu maleństwo powoduje rozciąganie się skóry na brzuchu. Także powiększające się piersi są narażone na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować lub zapobiec powstaniu rozstępów, intensywnie masuj skórę brzucha, ud i piersi oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, już od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. W pierwszych miesiącach brzuch nie będzie się bardzo powiększał, tylko lekko się zaokrągli, ale Twoja skóra będąc odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie mniej narażona na pojawienie się rozstępów. Możesz w trackie ciąży włączyć także, specjalistyczny krem na rozstępy.

Specjalista odpowiada

Toksoplazmoza

   Czy to prawda, że toksoplazmoza może powodować zniekształcenie płodu, brak kończyn, ciężkie upośledzenie, wodogłowie i inne poważne choroby? Jestem miłośniczką zwierząt, od dziecka w naszym domu były zwierzaki, teraz również posiadam psa i kotkę (kotka od lat nie wychodzi z domu, nie ma kontaktu z innymi kotami, zwierzaki są czyste i zadbane). Teraz w okresie ciąży mój mąż zajmuje się kuwetą, staram się nie głaskać mojej kotki, jednak nie zawsze mi się to udaje. Słyszałam również, że kobieta zarażona toksoplazmozą do trzeciego miesiąca powinna usunąć dziecko! Jest to dla mnie absurdalne i niedorzeczne. Nie zamierzam pozbyć się zwierzaków, a nasze dziecko chcemy wychować na miłośnika zwierząt. Czekam na wyniki na toksoplazmozę, jednak bardzo się boję o dziecko. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Jeżeli zostanie u mnie stwierdzona toksoplazmoza, czy dziecko jest poważnie zagrożone?
   Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą i ma niekorzystne działanie na rozwój płodu. Działanie to jest bardzo zróżnicowane od zgonu wewnątrzmacicznego poprzez wady, głównie ośrodkowego układu nerwowego i serca, a skończywszy na gorszym rozwoju psychospołecznym i intelektualnym dziecka. Toksoplazmozę w ciąży należy leczyć i wtedy ryzyko choroby u dziecka jest bardzo małe. Toksoplazmozą można zarazić się drogą pokarmową, najczęstszym źródłem zakażenia jest surowe mięso i "brudne" ręce. Toksoplazmoza nie jest wskazaniem do przerwania ciąży.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl