Rozstępy

   Ich pojawieniu się sprzyja szybki przyrost masy ciała. A tak poza tym normalne jest to, że rosnące w Twoim brzuchu maleństwo powoduje rozciąganie się skóry na brzuchu. Także powiększające się piersi są narażone na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować lub zapobiec powstaniu rozstępów, intensywnie masuj skórę brzucha, ud i piersi oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, już od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. W pierwszych miesiącach brzuch nie będzie się bardzo powiększał, tylko lekko się zaokrągli, ale Twoja skóra będąc odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie mniej narażona na pojawienie się rozstępów. Możesz w trackie ciąży włączyć także, specjalistyczny krem na rozstępy.

Specjalista odpowiada

Niedoczynność przysadki mózgowej a niepłodność

   U męża stwierdzono niepłodność ze względu na niedoczynność przysadki mózgowej. Czy to znaczy że jest upośledzony umysłowo? Zlecono zrobienie kariotypu. W jakim celu jest to robione?
   Niedoczynność przysadki mózgowej jest schorzeniem polegającym na niedostatecznym wydzielaniu przez nią hormonów. Może być pierwotna, gdy choroba dotyczy samej przysadki, lub wtórna, związana z niewydolnością ośrodka nadrzędnego - podwzgórza. Przysadka mózgowa wydziela hormony, które stymulują inne gruczoły, takie jak tarczyca, jadra, nadnercza, do produkcji hormonów. Rozpoznanie niedoczynności przysadki wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych i odpowiedniego leczenia hormonalnego, mającego na celu dostarczenie tych hormonów, które są produkowane w zbyt małej ilości. Niedoczynność może być uwarunkowana genetycznie (stąd zalecenie wykonania badań genetycznych), może też być wynikiem zniszczenie przysadki przez proces chorobowy (wykonuje się rezonans magnetyczny lub tomografie komputerową w celu zobrazowania przysadki i ewentualnych zmian w jej obrębie). Niedoczynność przysadki nie ma nic wspólnego z upośledzeniem umysłowym.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl