Rozstępy

   Ich pojawieniu się sprzyja szybki przyrost masy ciała. A tak poza tym normalne jest to, że rosnące w Twoim brzuchu maleństwo powoduje rozciąganie się skóry na brzuchu. Także powiększające się piersi są narażone na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować lub zapobiec powstaniu rozstępów, intensywnie masuj skórę brzucha, ud i piersi oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, już od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. W pierwszych miesiącach brzuch nie będzie się bardzo powiększał, tylko lekko się zaokrągli, ale Twoja skóra będąc odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie mniej narażona na pojawienie się rozstępów. Możesz w trackie ciąży włączyć także, specjalistyczny krem na rozstępy.

Specjalista odpowiada

Endometrioza

   Dzień dobry. W styczniu tego roku stwierdzono u mnie endometriozę w stanie początkowym w zatoce Daglasa, zrobiono mi laparoskopię i okazało się, że nie ma komórek nowotworowych i zakażenia bakteryjnego. Zalecono mi leczenie lekami hormonalnymi o nazwie DANAZOL, ale po skończonej jednej paczce zaczęłam czuć się źle. Obecnie biorę leki antykoncepcyjne CILEST. Od stycznia nie mam okresu. Moje pytanie brzmi: czy jest to dobry sposób leczenia, czy można się z tego wyleczyć i czy nie będę miała problemów z zajściem w ciążę. Pozdraiwm i z góry dziękuję za odpowiedź.
   Endometrioza jest schorzeniem o niewyjaśnionej etiologii, wiadomo, że występuje u osób predysponowanych do jej wystąpienia. Można więc usunąć operacyjnie jej ogniska, ale przyczyny nie można zlikwidować i schorzenie może powrócić. Leczenie Danazolem i preparatami antykoncepcyjnymi jest leczeniem znakomitym (w trakcie 6 miesięcy leczenia nie występują krwawienia miesiączkowe) i zapobiega zarówno ponownemu pojawieniu się dolegliwości bólowych, jak i zmniejsza ryzyko nawrotu endometriozy. Endometrioza jest schorzeniem, które wprawdzie nie jest przyczyną, ale dość często łączy się z niepłodnością. W przypadku rozpoznania endometriozy raczej nie należy odkładać zachodzenia w ciążę.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl