Anemia w ciąży

   Czujesz się ciągle zmęczona i osłabiona. Najbliżsi twierdzą, że marnie wyglądasz, jesteś blada. Łatwo ogarnia się uczucie senności. Niestety pojawiają się także problemy z koncentracją, a przecież ciągle jeszcze jesteś aktywna zawodowo i kłopoty ze skupieniem sprawiają Ci wiele trudności w codziennej pracy. Jeżeli przestrzegasz zaleceń lekarza i realizujesz kalendarz wizyt u ginekologa zgodnie z ustalonymi terminami, z pewnością, lekarz szybko się zorientuje na podstawie wyników badań, że grozi Ci lub już dokucza anemia. Jeśli nie wykonywałaś z różnych przyczyn ostatnio badan krwi zrób to natychmiast! Anemia może być groźna w pierwszych miesiącach ciąży dla Twojego dziecka. A jest ona niczym innym jak tylko rozcieńczeniem krwi, której ilość w krwioobiegu zwiększa się wraz ze wzrostem płodu. Niestety ilość komórek czerwonych pozostaje wciąż taka sama. Dlatego aby, uniknąć anemii lub jej się pozbyć, należy po konsultacji z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę wprowadzić odpowiednie środki uzupełniające w formie preparatów witaminowych. Ale przede wszystkim dokonaj zmian w dotychczasowych nawykach żywieniowych. Produkty, które dostarczą tak niezbędnego do utrzymania właściwego stanu hemoglobiny we krwi, żelaza, to mięso wołowe, wątróbka drobiowa, ryby morskie, kapusta biała, suszone owoce, zielone warzywa, buraki czerwone, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i soja.

Specjalista odpowiada

Antykoncepcja hormonalna a uszkodzenia wzroku

   W listopadzie 2006 roku zachorowałam na epiteliopatie barwnikową obu oczu, która spowodowała u mnie trwałe ubytki w widzeniu oraz zmiany w siatkówce i naczyniówce. Przyczyny choroby nie są znane, gdyż jest ona bardzo rzadką przypadłością. Zastanawiam się, czy zażywanie pigułek antykoncepcyjnych mogło mieć wpływ na wywołanie u mnie tej choroby. Czy powinnam zaprzestać zażywania pigułek mimo braku bezpośredniego powiązania ich z przyczyną choroby? I jakie właściwie problemy ze wzrokiem może wywołać stosowanie tabletek?
   Na temat związku choroby oczu ze stosowaniem antykoncepcji nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ w żadnej publikacji na temat działań niepożądanych antykoncepcji nie spotkałam się z tym schorzeniem. Związki hormonalne zawarte w preparatach antykoncepcyjnych mogą sprzyjać powstawaniu zakrzepów w naczyniach żylnych, w tym naczyń oka i powodować w związku z tym różnego typu zaburzenia. Stwierdzono również większą skłonność do wysychania śluzówek oka, stąd nietolerancja soczewek kontaktowych. Jeden ze składników tabletki - progestagen, może przy ekspozycji na światło spowodować powstawanie ciemnych plam na skórze. Być może ma również jakiś wpływ na zwyrodnienie barwnikowe oka? Trudno jest to ocenić, nie ma badań na ten temat. Wydaje mi się, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinna Pani przedyskutować z okulistą.


 



Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl