Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Starania o dziecko, Zdjęcie rtg zęba a ciąża

   Witam! Pierwsze dziecko straciłam w 38 tygodniu i 4 dniu ciąży. Odeszły wody, a w szpitalu, w trakcie porodu, który nie postępował (tylko 1 cm rozwarcia) odkleiło się łożysko. Cesarskie cięcie wykonano zbyt późno. Dziecko było zdrowe, nie miało żadnych wad, a przyczyną śmierci było niedotlenienie. Teraz zamierzamy z mężem starać się o kolejne dziecko. Na nic nie choruję, mam tylko alergię na niektóre składniki pokarmowe. Mam jednak parę wątpliwości, więc proszę o odpowiedź na nastepujące pytania: 1. Czy jest jakiś czas, który trzeba odczekać przed kolejnym zajściem w ciążę po rtg zęba (miałam robione takie zdjęcie pod koniec lutego 2007 r.) 2. Lekarka planuje mi zlecić panoramiczne zdjęcie obu szczęk zębów - gdybym miała robione takie zdjęcie, to czy po tym zdjęciu muszę jakiś czas odczekać przed staraniami o dziecko? 3. Jakie badania powinnam zrobić przed kolejnym zajściem w ciążę? Gdzieś na forum czytałam o zespole antyfosolipidowym, który może być przyczyną odklejenia łożyska - czy jakieś badania w tym kierunku też powinnam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
   Zdjęcia rtg radzę wykonać w pierwszej fazie cyklu. Bezpośrednio po badaniu może już Pani starać się zachodzić w ciążę. Co do optymalnego czasu zachodzenia w ciążę oraz wcześniejszego wykonywania badań radzę bezpośrednio skonsultować się z lekarzem prowadzącym i z nim tego typu wątpliwości wyjaśniać.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl